PARADOKSY, MITY I PÓŁPRAWDY

MT blog

Dekalog (+1) toksycznego szefa

Dzisiaj trochę na wesoło. Przeglądając blog HBR natrafiłem na artykuł Davida Silvermana, w którym opisuje najgorsze przyzwyczajenia szefów, z którymi miał do czynienia. Poniżej w wolnym (czytaj: amatorskim) tłumaczeniu 11 najgorszych menedżerskich zwyczajów ever…

1. Zmieniaj zdanie. Zmieniaj je kilka razy dziennie. Kiedy przeglądasz raport, rób uwagi, które są przeciwne do poprzednich. Nic nie wyjaśniaj – niech pracownicy sami się domyślą. Jeśli będą niepewni, będą czujni.

Read More

Paweł J

Stereotyp czy paradoks

Julia jest dziewczyną mojego syna. Jest bardzo pryncypialna, jeśli chodzi o… pryncypia. Nic więc dziwnego, ze dostała tę pracę. Jej pracodawcom właśnie o taką osobę chodziło. Systematyczna, odpowiedzialna, dyspozycyjna. Szybko zyskała uznanie w oczach szefów i ich zaufanie. Chętnie z nią rozmawiają, niekiedy dzielą się własnymi spostrzeżeniami. Tego dnia, gdy Julia weszła do gabinetu szefa fundacji z dokumentami, ten zaczął je przeglądać, ale po chwili odsunął się z fotelem od blatu biurka, założył nogę na nogę, oparł nadgarstki na kolanie, spojrzał na Julię i zapytał:

Read More

MT blog

Lider czy menedżer?

Jakiś czas temu rozmawiałem z jednym z potencjalnych klientów. Na moje standardowe pytanie o potrzeby szkoleniowe padła odpowiedź, że najbardziej brakuje w firmie liderów. Trochę się zdziwiłem – w mojej ocenie menedżerowie w tej organizacji byli całkiem nieźli. Rozmówca rozwiał moje wątpliwości:

– Ależ proszę pana, menedżerów mamy całkiem dobrych, ale niektórzy z nich muszą przestać już być menedżerami – muszą stać się liderami.

Read More